همیشه از یک شکل نام استفاده کنید (راهکارهای بالا بردن میزان استناد: قسمت اول)

۱۰:۵۰ ب.ظ ۲۱/خرداد/۱۳۹۹

همیشه به ما گفته‌اند اگر می‌خواهید در دنیای علم و پژوهش باقی بمانید، باید تولید کننده باشید. به زبان ساده‌تر و اندکی مختصرتر برای درک این مفهوم از این عبارت استفاده می‌شود: Publish or Perish؛ یعنی منتشر کن یا بمیر.

برای همین از یک مقطع زمانی به بعد، شاهد این بودیم که تولید مقالات علمی رشد بالایی پیدا کردند. در این میان عمل کمیت بر کیفیت غلبه پیدا کرد و از آن پیشی گرفت. بسیاری از محققینی که تازه وارد دنیای پژوهش شده بودند، بیشتر از دیگران درگیر این ماجرا شدند و بحث نگرانی از حذف شدن از این عالم، آن‌قدر ذهنشان را درگیر و مغشوش کرد که دیده شدنِ واقعی را فراموش کردند.

در حقیقت معنای واقعی Publish or Perish، تولید کردنِ صرف نیست. اثرگذاری بر جامعه در این شعار معنایی است که پنهان شده است. اینکه مقاله‌ای چاپ شود اما کسی حتی از سر کنجکاوی، برای مطالعه به آن سر نزند (استناد کردن که دیگر هیچ!)، معنای واقعی مردن است!

برای اینکه از این مرگ در دنیای پژوهش جلوگیری کنیم، راهکارهای زیادی هست که من می‌خواهم در این سلسله مقالات به برخی از مهم‌ترین‌های آن‌ها اشاره کنم. پس همراه من باشید.

 

  • همیشه از یک شکل نام استفاده کنید.

افرادی که شکل نوشتاری نام آن‌ها به انگلیسی به صورتی است که منحصر به فرد است، معمولاً درگیر چنین مسئله‌ای نیستند اما هستند افرادی بی‌شماری که نوشتار نام آن‌ها همیشه دردسرساز بوده است.

فکر کنید نام کوچک شما از دو بخش تشکیل شده است، به عنوان مثال «علی‌اکبر». طبق قواعد رفرنس‌نویسی معمولاً نام کوچک را به اختصار با حروف اول نمایش می‌دهند، اما این قاعده در هنگام نمایش نام افراد در ابتدای مقاله رعایت نمی‌شود و نام و نام خانوادگی به صورت کامل آورده می‌شود. با این حساب زمان نمایش نام نویسنده‌ای که دو بخشی است سه شکل از این نام را می‌بینیم: A.A و یا Ali Akbar و یا Aliakbar.

ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. اگر در نام شما به فارسی صدای (او) وجود داشته باشد و یا در پایان نامتان حرف (ه)، مشکلات چند برابر خواهد شد. چون ممکن است برحسب سلیقه (در صورتی که شما نویسنده مسئول و ارسال کننده مقاله نباشید) نام شما به شکل‌های مختلف نوشته شود؛ مثلاً به این به این نام خانوادگی توجه کنید: «حقدوست». تنها برای نوشتن این نام خانوادگی، چهار شکل وجود دارد. حالا این چهار شکل را در کنار سه شکل نگارش نام کوچک قرار دهید تا متوجه عمق فاجعه شوید! با نوشتارهای مختلف می‌توان برای همین یک نفر ۱۲ حالت مختلف از نام و نام خانوادگی نوشت.

 

  • چرا این موضوع برای ما اهمیت دارد؟

اگر شما مقاله‌ای نوشته باشید و موضوع آن برای گروهی از افراد جالب بوده باشد، ممکن است آن‌ها را ترغیب کند تا به سایر مقالات شما نیز سری بزنند و با کارهای شما بیشتر آشنا شوند. اگر شما به این مسئله توجه نداشته باشید، بسیاری از مقالات شما از دید سایر افراد پنهان می‌مانند و این یعنی اثرگذاری کارهای شما به شدت افت خواهد کرد. همین امر سبب کاهش احتمالی میزان استنادهای شما خواهد شد و کم شدن میزان استنادها خود می‌تواند بر سایر شاخص‌های محاسباتی در علم‌سنجی تأثیرگذار باشد.

به همین سادگی عدم توجه به این مسئله که گاهی اوقات در نظر برخی افراد، کم اهمیت جلوه می‌کند، می‌تواند شما را از جمع افرادی که در حوزه کاریتان حرفی برای گفتن دارید، خارج کند.

 

  • راه حل چیست؟

سعی کنید همیشه به یک صورت نام و نام خانوادگی‌تان را در جاهای مختلف درج کنید. این موضوع تنها مربوط به مقالات علمی شما نیست. زمانی که در یک شبکه اجتماعی عضو می‌شوید، در جایی کامنت می‌گذارید، نامه‌ای رسمی می‌نویسید، بهتر است که نوشتار نامتان به یک شکل واحد باشد. بهترین حالت، استفاده از شکل نام و نام خانوادگی است که در پاسپورت شما قید شده است.

اگر نویسنده یک مقاله هستید (غیر از نویسنده مسئول)، از نویسنده مسئول بخواهید قبل از ارسال مقاله حتماً شکل نوشتار نام شما را با شما بررسی نمایند و اگر خودتان نویسنده مسئول هستید تا حد امکان خودتان فرایند ارسال مقاله را برای مجله مدیریت کنید.

اما به هر دلیلی ممکن است در گذشته به علت عدم توجه به این موضوع، در پایگاه‌های اطلاعاتی مانند Scopus یا Web of Science پروفایل‌های متعددی وجود داشته باشد که همگی متعلق به شما باشد و نامه‌ای مختلف شما را نمایش دهد. برای رفع این مشکل و یکپارچه کردن تمامی این پروفایل‌ها، کافی است با پایگاه مکاتبه کنید و مستندات لازم را به آن‌ها ارائه کنید تا در اسرع وقت، تمامی پروفایل‌ها در قالب یک شکل نوشتار واحد، ادغام شوند. به این صورت اگر بعدها به هر دلیلی نام شما در مقاله‌ای به اشتباه در یکی از حالت‌های دیگر نوشته شود، آن مقاله به این پروفایل افزوده خواهد شد.

 

در این مبحث به یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر دیده شدن شما در جامعه علمی مربوط به حوزه کاری و تحصیلی شما پرداخته شد. به خاطر داشته باشید بسیاری از شاخص‌های جدیدی که در علم‌سنجی وارد شده‌اند، بر اساس توجه به همین مسائل گاهی به ظاهر به اهمیت یا کم اهمیت محاسبه می‌شوند. لذا توجه به این نکات ضروری است.

در قسمت دیگر به عوامل مؤثر دیگر اشاره خواهم کرد.

 

موفق باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز